Djnawesele’s Weblogoczepiny

Nie ma tradycyjnego wesela bez tak zwanych oczepin. Według wikipedii oczepiny to:

to dawny obrzęd weselny znany u większości ludów słowiańskich, podczas którego panna młoda symbolicznie przechodziła ze stanu panieńskiego w zamężny. Nazwa oczepiny pochodzi od czepca, nakrycia głowy, jakie nosiły mężatki w miejsce panieńskiego wianka.

Oczepiny odbywały się o północy, kiedy to pannę młodą prowadzono do bocznej izby, śpiewając przy tym pieśń Oj, chmielu, chmielu…. Potem druhny zdejmowały z głowy panny młodej wianek, ścinano jej warkocz lub skracano włosy, a starsze zamężne kobiety nakładały czepiec. Czepiec weselny, z białego płótna, misternie haftowany, najczęściej był podarunkiem od matki chrzestnej. Brat panny młodej lub najstarszy drużba wręczał go starościnie (która często była wcześniej swatką). Umieszczony na głowie, naznaczony znakiem krzyża, stawał się atrybutem małżeństwa.

Oczepinom towarzyszyły różne zwyczaje: panna młoda „na niby” zrzucała i deptała czepek, czasem któryś z drużbów zamiast czepka wkładał jej na głowę męski kapelusz, uciekała dookoła stołu przed mężatkami chcącymi ją oczepić, broniła się przed oczepinami sama lub „pomagali” jej żonaci mężczyźni.

Współcześnie w Polsce pozostałością oczepin jest spotykany na wsi w niektórych regionach zwyczaj datków „na czepiec”.

Obecnie oczepiny wyglądają troszeczkę inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Ludzi stracili dystans do siebie i często nie potrafią się śmiać z samych siebie. Atmosferę oczepin popsuły także zdecydowanie kamery. Teraz każdy biorąc udział w oczepinach zastanawia się, co powie jutro sąsiad jak obejrzy film. Jest to strasznie krępujące. Na szczęście coraz częściej Młode Pary decydują się na wynajęcie np. dwóch fotografów zamiast kamerzysty. Zdjęcia aż tak nie bolą.

Co do samych zabaw oczepinowych to w chwili obecnej możemy znaleźć setki stron internetowych na których dokładnie opisano wiele zabaw oczepinowych. Możemy także poprosić naszego dja lub przedstawiciela zespołu weselnego, żeby nam coś doradził. Wybierzemy wtedy te zabawy oczepinowe, które dobrze potrafi prowadzić wodzirej naszego wesela.

Warto pamiętać, że podczas oczepin nie wszyscy goście biorą udział w zabawach i dobrze, gdy trwają one nie więcej niż godzinę zegarową. W oczepinach bawi się garstka weselników, reszta siedzi i się nudzi. A nie chcemy przecież zanudzić naszych gości i zakończyć zabawę weselną zaraz po północy?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: